V treh poglavjih, ki se posvečajo trem dominantnim zahodnim metafizičnim svetovnim nazorom (kapitalizmu, krščanstvu in znanosti), se avtor poglobljeno, zrelo ter suvereno sprašuje o nekaterih ključnih dihotomijah razsvetljenske ter postrazsvetljenske družbe, kot so vprašanje vere in razuma, ateizma ter novega vzrasta sekularne religioznosti in nenazadnje, vloge tehnologije v sodobnem svetu /…/” (iz spremne besede prof. dr. Lenarta Škofa).
“Toda Trebežnik svojih razprav ne zaključi s pesimistično resigniranostjo, temveč pokaže na pozitivni aspekt eksistencialno razumljene vere, ki je kot afirmativna odprtost sposobna zaznati novo svetlobo na obzorju prihodnosti.” (iz spremne besede prof. dr. Branka Kluna).
Luka Trebežnik (roj. 1984) je doktor religiologije, njegovo raziskovalno delo sega na področja sodobne filozofije (predvsem francoske povojne misli, še zlasti dekonstrukcije in fenomenologije) ter filozofije religije (preučevanje razmerja med vero in razumom, statusov resnice v religijskih in filozofskih diskurzivnih praksah, mističnih izročilih, judovskih in krščanskih elementov v sodobni misli).