Ples kanibalov odlikuje družbeno kritična ost, a z izostrenim občutkom za posameznika. Novele ne sodijo, ampak se skušajo vživeti tako v tegobe vpreženih v družbeni pogon (a tako deležnih razpoložljivih časti, ugledov in dobrin), kot tudi v strategije "inovatorjev". V ameriških analizah delikventnosti zasledimo zanimiv termin: "inovacije". Drugačni pristopi do družbenih dobrin, ki nam sicer ne bi bile dostopne, so hudomušno poimenovani "inovacije"; in v začetnih novelah te knjige naletimo na kar nekaj domiselnih "inovatorjev".
Drugo plast novelistične zbirke predstavljajo novele, ki imajo "mitičen" pridih, obenem pa so na domiseln način umeščene v sodobnost, in ki so osredotočene na izpostavljenost človeškega obstoja v manj ugodnih ikoliščinah in na manj ugodnih področjih, v katerih veljajo malo drugačna pravila in bolj "trde" preživetvene strategije. A zato se nam še ni treba klanjati naši kulturi, kajti svet, ki nam varnost zagotavlja, nemalokrat zahteva, da mu služimo nekoliko preko meja tega, česar smo deležni. Oblastna razmerja naslovna novela pokaže na precej neposreden način.
Skratka: Petkov Ples kanibalov s svojo stilno izgrajenostjo, izvirnostjo in svežino zgodb ter z njihovo globalno sporočilnostjo sodi v sam vrh sodobne slovenske novelistike.