Pro bono oblikovana knjiga (Vasja Cenčič) je eden prvih primerov »art brut« umetnosti, narejene s pomočjo računalniškega vmesnika. Ilustracije v njej so nastale v letih 2013 – 2019 kot del likovne terapije v slikarskem ateljeju Varstveno delovnega centra Tončke Hočevar v Ljubljani. So rezultat skupinskega dela osebe z motnjami v razvoju in likovne terapevtke, spremljajo pa jih pesmi Milana Dekleve.
Melita Vizjak je mlado čedno dekle, ki so jo nekoč postavili v skupino drugačnih. Kako bi se odvijala njena življenjska zgodba, če se ji pred leti ne bi zgodila Erika Pavlin. Trmasta, vztrajna pedagoginja in vsestransko ustvarjalna oseba, ki je uvidela in prepoznala njen talent in se podala na dolgo in naporno pot, da pripelje njen izjemen dar za barve in oblike med ljudi. Zasnovali sta ilustracije temelječe na slovenskih pregovorih, rekih in besednih igrah. Melita jih je z Erikino pomočjo dobesedno upodabljala in delo jo je vse bolj in bolj prevzemalo. Tako je nastalo preko 60 računalniških podob in vse so žarele v izjemnem barvnem ravnotežju, harmoniji in enkratni stilizaciji, ki se niti malo ne spogleduje s kičem. Gre za računalniško ustvarjene ilustracije, pa vendar tako barvite in skladne in svojske, da te takoj očarajo. Ob tem pa jih odlikuje nenavadna, popolnoma izvirna stilizacija figur. Danes je pred vami knjiga, za katero upam, da vas bo prepričala in navdušila s svojo izvirnostjo in posebno občutljivostjo kot enkraten dar, ki ga moramo sprejeti z odprtmi očmi in srcem. (Alenka Sottler)
Humorne prenovitve pregovorov in preostalih frazemov v knjigi so oprte zlasti na dobesedno tolmačenje njegovih sestavin in upodabljanje teh sestavin na humoren, pogosto absurden način.. Knjiga je lep primer jezikovno-likovne ustvarjalnosti, ki motive za jezikovno igro črpa iz prenesenega pomena frazeoloških enot in večpomenskosti posameznih besed. (dr.Matej Meterc)
Knjiga je sodelovala na 9. Bienalu slovenskega oblikovanja Brumen (2020).
👉 V prodaji tudi v kompletu petih slikanic za 20 EUR!