V knjigi zbrani teksti na novo vrednotijo dosedanje razumevanje epidemij v slovenskem zgodovinopisju, večplastno dopolnjujejo in izboljšujejo poznavanje tematik iz perspektive socialne zgodovine medicine, nekateri pa zaradi povsem novih spoznanj in pristopov vzpostavljajo nova izhodišča za prihodnje zgodovinske raziskave epidemij in zdravstva.
V trinajstih poglavjih zgodovinarji, zgodovinarke in umetnostna zgodovinarka predstavijo na novo raziskane vsebine kot so kužne epidemije v 17. stoletju na Kranjskem in Štajerskem, kužne slike v srednjeveškem stenskem slikarstvu Slovenije, okoljsko-zgodovinske poglede na sanitarni kordon v Vojni krajini, položaj ostarelih med epidemijami kolere v 19. stoletju in širjenje malarije med obema svetovnima vojnama.
Med tematikami iz zgodovine zdravstva so prvič v slovenskem zgodovinopisju celostno obravnavani srednjeveški špitali, predstavljena je tudi bolezen pelagra, ki je prizadela prebivalstvo na Goriškem in Gradiškem v času Avstro-Ogrske.
V več poglavjih so predstavljene zdravstvene razmere v času vojn, in sicer med prvo svetovno vojno med begunci v Avstro-Ogrski in v mestu Ljubljana, starostna oslabelost kot vzrok smrti v Pulju med letoma 1910 in 1915 ter organizacija partizanskega zdravstva s poudarkom na Slovenski centralno vojni partizanski bolnici med drugo svetovno vojno.
Nenazadnje sta bolezen in telo kot metafora obravnavana v poglavju o predmoderni politični misli kranjskega plemiča Franza Alberta Pelzhofferja z začetka 18. stoletja.
Kazalo vsebine:
- PREDGOVOR
- MIHA KOSI: Špitali na Slovenskem v srednjem veku
- MIJA OTER GORENČIČ: Kužne slike v srednjeveškem stenskem slikarstvu Slovenije
- VANJA KOČEVAR: Kužna epidemija med letoma 1623 in 1627 na Kranjskem na podlagi stanovskega registraturnega protokola
- MATJAŽ GRAHORNIK: Epidemija kuge na Štajerskem v letih 1679 in 1680
- HRVOJE PETRIĆ, NIKOLA OSTOJČIĆ: Ekohistorijski aspekti sanitarnog kordona u Vojnoj krajini
- FILIP DRAŽENOVIĆ: Metafora telesa in bolezni v Neuentdeckte Staats-Klugheit Franza Alberta Pelzhofferja
- URŠKA BRATOŽ: Epidemija in ostareli: Kolera in domet oskrbe v Avstrijskem Primorju
- ROBERT DEVETAK: Boj proti pelagri na Goriškem in Gradiškem v obdobju Avstro-Ogrske
- PETRA SVOLJŠAK: Begunstvo in zdravstvo – izziva prve svetovne vojne: primer Avstro-Ogrske
- IVA MILOVAN DELIĆ: Marasmo senile u Puli 1910. i 1915.: mortalitet nasuprot mobiditeta
- MOJCA ŠORN: »Človek pravzaprav ne umrje več, kar zgrudi se in ga ni« Zdravstvene razmere v Ljubljani med prvo svetovno vojno in neposredno po njej
- DUNJA DOBAJA: Prisotnost malarije v Sloveniji v obdobju med svetovnima vojnama
- BLAŽ ŠTANGELJ: Začetki in značilnosti Slovenske centralne vojno partizanske bolnice (SCVPB)