Oscar Wilde se je imenitno oblačil. Tako imenitno, da ga njegovi sodobniki niso le posnemali. O oblačenju so zaradi Wilda začeli razmišljati drugače. Zaupali so mu celo urednikovanje modnega časopisa. Ampak še bolje od tega, kako se je oblačil, je Wilde pisal.
Ljudi je prikazoval, kakor da so masivne skrinje, ki pa morajo že z zunanjostjo odražati, kako bleščeč zaklad se skriva v njih. Wildove fantazijske pripovedi za bralce vseh starosti v zgodbah prepričujejo, da se moramo truditi, da zakladi ne ostanejo trdno zapahnjeni v skrinjah. Deliti jih je treba z drugimi, ker res zableščijo šele v njihovih očeh.
Zato ni pomembno le, kako smo oblečeni, marveč tudi, da s tem nismo koga prizadeli. Wilde je vedel, da je včasih težko prenašati težo skrinj z zakladi. Toda če bi se ločili od njih, bi zavrgli najlepše v sebi. Zato je pomembno razmišljati drugače, ne nujno tako, kot se kaže na prvi pogled. Prav o tem, zakaj v čudes in zagat polnem svetu razmišljati drugače, pripoveduje knjiga v zbirki Zvezdna Beletrina.
O AVTORJU:
Oscar Wilde (1854–1900), s polnim imenom Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde, se je rodil na Irskem, živel tam, v Angliji, v Franciji in na kratko v Italiji ter prepotoval ZDA. V domačem Dublinu je danes počaščen vsaj trikrat. Njegovo rojstno hišo uporablja Univerza Trinity kot dom raziskovanja irske književnosti. Ameriška višja šola vzdržuje drugo hišo, v kateri je odraščal, kot prostor spomina nanj. Nedaleč proč v parku je njegov spomenik.
Častijo ga tudi v Hollywoodu. Po njem so poimenovali nagrado za najboljše med irskimi filmskimi ustvarjalci v ZDA. Na različne načine se ga spominjajo še drugod po svetu. In vsepovsod berejo njegove knjige. Zakaj je tako pomemben več kot 100 let po tem, ko je živel? Grajal je krivična pravila v družbi. Nadaljeval je, kar so vrednega ustvarili pred njim. Njegova domišljija je bila nadvse živopisna. Na prestol je postavil, kar je lepega. Ni se bal pogledati temne plati sveta. Spodbujal je sočutje. Vzbujal je smeh. Predvsem pa je ostroumno razčlenjeval stvarnost.