Žal, tudi se ni dalo zamenjati invalidskega vozička za vse, kar sta si pridobila v zadnjih letih. Zdravje nima cene! Čeprav je konec zgodbe odprt, je slutiti, da bo podjetje pristalo v tujih rokah.
Odlomek:
»Ko so se nekateri odločili, da bodo podjetje, ki ga vodijo, olastninili, so le tega izčrpali z finančnimi malverzacijami, dokler ni popolnoma obnemoglo. Tako je postalo manjvredno. Z nadaljnjimi postopki so poceni prišli do lastništva in različne kombinacije z njim so novopečenim lastnikom navrgle lepe denarje. No nekateri, čeprav redki, so končali tudi za zaporniškimi zidovi.
O avtorju:
Ivan Šega je rojen leta 1939. Daljše tekste je pričel pisati šele po upokojitvi, čeprav je v mlajših letih objavljal krajše zgodbe v lokalnih časopisih. Po izobrazbi je tehnične stroke in je delovno dobo oddelal v realnem gospodarstvu. Skozi celotno delovno dobo se je izobraževal v raznih poučevalnih institucijah in poleg višje izobrazbe dosegel znanje, ki mu je prišlo prav na zahtevnih delovnih mestih. Zato dobro pozna proizvodno in trgovsko dejavnost, dogajanje v takratnem socialističnem gospodarstvu ter dogajanje v tranzicijski preobrazbi gospodarstva.
Odkar je v pokoju je iz kmečkega skednja napravil muzej, ki ga je po nasvetu etnologov poimenoval po hišnem imenu: Maticova etno hiša. V njem je prikazana dejavnost ribniške doline v kateri se je rodil in kjer sedaj živi. Je edinstven na svetu, več pa lahko izeste na internetni strani Maticova etno hiša.
Pričujoča knjiga je petnajsta po vrsti od leta 2005, ko je čebelarsko društvo Apis Ribnica izdalo njegovo prvo knjigo Zgodovina čebelarstva v sodraško – ribniški dolini. Sledila je strokovna knjiga Pogled v zgodovino skozi zapuščino kmečkega gospodarstva. Nato so začeli izhajati romani in povesti.