Doktorica Edith Eva Eger se je leta 1927 rodila na Madžarskem. Bila madžarska telovadka in balerina, ko so jo leta 1944 pri šestnajstih letih skupaj z družino odpeljali v Auschwitz. Njo in sestro so ločili od staršev, ki so izgubili življenje v plinski celici. V taborišču je morala preživeti nepredstavljive izkušnje, med drugim je morala plesati za Josefa Mengeleja. Zloglasni angel smrti ji je vrgel štruco kruha, ki si jo je razdelila s sojetnicami. Po osvoboditvi taborišča so jo komaj živo izvlekli izpod kupa trupel.
Grozote holokavsta Edith niso zlomile. Pravzaprav so ji pomagale, da se je spet naučila živeti s pravo življenjsko močjo. Okrevala je, si ustvarila družino in se preselila v Ameriko. Postala je učenka Viktorja Frankla in pri petdesetih doktorirala iz klinične psihologije. Po desetletjih skrivanja preteklosti se je zavedla, da je treba zaceliti rane, spregovoriti o grozoti, ki jo je preživela in da je odpuščanje pot do ozdravitve. Ni želela več živeti v ječi preteklosti. Biti svoboden namreč pomeni živeti v sedanjosti.
Edith Eva Eger je uspešna klinična psihologinja v La Jolli v Kaliforniji, predava na Univerzi v San Diegu in slovi po svojih govorih v ZDA in po svetu, poleg tega pa dela tudi za ameriško vojsko in vojno mornarico kot svetovalka pri urjenju vzdržljivosti in pri zdravljenju posttravmatskega stresa. Bila je gostja številnih televizijskih programov, med temi oddaje Oprah Winfrey Show in CNN-ovega prispevka ob sedemdeseti obletnici osvoboditve Auschwitza. Izpostavili so jo tudi v dokumentarcu o holokavstu nizozemske državne televizije. Doktorica Eger je leta 1972 prejela naziv učiteljice psihologije leta, leta 1987 so jo v El Pasu imenovali za žensko leta, leta 1992 pa ji je kalifornijski senat podelil humanitarno nagrado. Doktorica Eger je imela uvodni govor ob proslavitvi devetdesetega rojstnega dne Viktorja Frankla na mednarodni konferenci o logoterapiji. To je njena prva knjiga.
Bistvo svobode je prosta izbira.