Žal v resnici življenje oseb s slepoto ni niti približno tako enostavno in lahkotno, kot bi morda pomislili ob lahkotnosti, ki veje iz te knjige. Avtoričin namen je bil napisati nekaj lepega za vse, ki se iz dneva v dan prebijajo s svojimi oviranostmi, zato je knjiga morda za nekaj odtenkov bolj lahkotna kot realnost, a vseeno upa, da je vsaj malo osvetlila tudi dejansko problematiko oseb s slepoto, čeprav v resnici na primer šolanje psa pomočnika ni tako preprosto in kratkotrajno, kot se morda zdi iz knjige.
Tudi pridobitev takšnega psa ni tako enostavna niti tako naključna. In pes vodnik oz. pes pomočnik mora v resnici biti pasemski. Za osebe s slepoto pridejo v poštev labradorci. Je pa za to, da bi si bralci lahko ustvarili tudi realnejšo sliko naveden v sami knjigi na primer o psih pomočnikih tudi vir informacij.
Odlomek:
»Zdaj,« si je mislila Anja, »zdaj je primeren trenutek, da mu povem za psička.«
»Ati, ali imam lahko psička?«
»Psička? Ampak Anja, kdo pa bo skrbel zanj? Ni psiček prevelika odgovornost?«
»Ni ne, ati, jaz bom skrbela zanj.«
»Anja, res ne vem.«
»Prosim, ati. Pridi in poglej, kako je prikupen!« in je prijela očeta pod roko in mu hitela kazat psička, ki je mirno spal v sobi na njeni postelji, tako da oče od samega presenečenja sploh ni mogel spregovoriti, babica pa je rekla:
»Sem kar vedela, da nekaj naklepa, ko me je prosila za posodico in vodo! Uboga živalca je žejna in lačna.«
O avtorici:
Karmen Murovec se je rodila leta 1981 v Šempetru pri Novi Gorici, odraščala pa je v Ljubljani, kjer je obiskovala tudi Filozofsko fakulteto in leta 2007 tam zaključila študij latinščine, leto poprej pa še študij splošnega jezikoslovja. Že kot otrok je rada pisala o vsem mogočem, zdaj sredi svojih srednjih let pa je to veselje ponovno začela obujati. Mladinski roman “Najboljša prijatelja”; je že njen četrti, ki je izšel pri Založbi Kulturnega centra Maribor,prvi trije pa so prvi trije pa so “Petra”, “Cigančica Ivana”; (za malce mlajše otroke) in “Julija odkrije svoje” starodavne korenine.