Avtorica Nevrotične gospodinje Sonja Gizila se je med dolgoletnim novinarskim in uredniškim delom nenehno spogledovala z literaturo, ustvarila pa je bolj malo – roman Dva modra zvezka (1987) in nekaj radijskih iger. Novinarstvo je preveč požrešno, da bi puščalo še kaj energije za druge dejavnosti.
Potem je leta 2000 le našla primeren ventil – v Jani, kjer je bila zaposlena, je začela objavljati humoreske pod skupnim naslovom Nevrotična gospodinja, in kmalu so si pridobile krog navdušenih bralcev. Podpisane niso, saj iskrive domislice, ki so že marsikaterega bralca spravile v glasen smeh, niso povsem v sozvočju z ostrimi uvodniki in resnimi raziskovalnimi teksti, ki jih je avtorica objavljala na osrednjih straneh Jane. Tako je izbor Nevrotičnih gospodinj, ki so tukaj ponujene v branje, hkrati svojevrstno „razkritje“ doslej neznane avtorice.
Melita Brzelak, odgovorna urednica Jane:
Nevrotična gospodinja je biser, ki ga tam nekje pri koncu Jane prvič odkriješ po naključju, potem pa ga nikoli več ne pozabiš prebrati. Številni bralci so priznali, da pravzaprav najprej preberejo njo, šele potem članke spredaj. Prav nič jim ne gre zameriti. Kolegica Sonja ima pretanjen in obenem naravnost huronski občutek za situacijsko komiko, kosmat jezik z diplomatsko mero, kar daje besedilom sočnost, ob tem so njeni zapisi miniaturne študije družinskih odnosov. Liki iz Nevrotične gospodinje so skozi leta objav postali otipljivo izrisane osebnosti, ki jim do življenja manjka le še prava televizijska upodobitev. To so Družinske zgodbe po slovensko, Sonja Grizila pa slovenski Ephraim Kishon pod krinko – na tajni misiji v družinski reviji širi virus najžlahtnejšega humorja.