Mladostnik daje svojim staršem izjemno možnost, da mu tisto, česar niso uspeli vgraditi vanj, ko je bil še otrok, posredujejo v njegovi mladostniški dobi. Gre za ponovitev primarnega odnosa iz zgodnjega otroštva, ko še ni bil star niti dve leti.
Zaradi mladostnikovega uporništva in dozorevanja ter starševskega nerazumevanja mladostnikovega notranjega sveta je njihov medsebojni odnos postal izjemno naporen.
Ko starši slednjič doumejo, da mladostnik ne more dozoreti brez njihove izrecne pomoči, in v ta odnos dejavno vstopijo, lahko to tudi staršem prinese veliko zadovoljstva, saj postane zrela in odgovorna odrasla oseba.
Ključne besede:
razvoj mladostnikovih možganov, mladostnikove dileme, doba velikih preobratov, zapleti v družini, nevarno in nepredvidljivo okolje, izziv starševstva, funkcionalno odraščanje.
O avtorju:
Prof. dr. Christian Gostečnik, OFM je redni profesor za zakonsko in družinsko terapijo ter psihologijo religije in pastoralno psihologijo na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Iz klinične psihologije je doktoriral leta 1995 na Argosy University v Chicagu, leta 1997 iz teologije na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in leta 1999 iz psihologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Predava na magistrskem programu Zakonski in družinski študiji, programu za izpopolnjevanje Zakonska in družinska terapija ter na doktorskem programu za Zakonsko in družinsko terapijo. Izobražuje nove generacije zakonskih in družinskih terapevtov ter tudi sam izvaja terapije in vodi različne psihoterapevtske skupine.
Poleg številnih knjig, znanstvenih člankov, mnogih raziskav ter sodelovanj na simpozijih in kongresih doma in v tujini, je razvil inovativni psihoterapevtski pristop imenovan RELACIJSKA DRUŽINSKA TERAPIJA.
Je ustanovitelj in direktor psihoterapevtskega centra – Frančiškanski družinski inštitut.