Avtorica o knjigi:
V knjigi prikažem vzporednice med religioznimi rituali in patološko prisilo ponavljanja z namenom prikazati isti mehanizem samouravnavanja napetosti libidinalnega ravnovesja. Kot primer patološke motnje obravnavam mehanizem prisilne nevroze in z vidika antropologije vsakdanjega življenja pojasnjujem njen mehanizem kot samoohranitveni in samoozdraviteljski proces, ki zahteva manjši davek v podobi prisile ponavljanja in patološke ekstaze namesto večjega davka smrti. Na podoben način vidim v religioznih ritualih isto funkcijo praznjenja čutnega vzburjenja skozi ekstatična doživetja, le da ta služijo vzdrževanju vere v boga in vzpostavitvi religije kot institucije. Vidike zdravljenja vidim v nadomestitvi patološke ekstaze z umetniško ekstazo in v delovanju telesne psihoterapije, ki se trudi vzpostaviti energijsko oz. čustveno ravnovesje ter skozi telesne vaje obuditi spomin na travmo.
Mnenja o knjigi:
Povezovalni koncept je ekstaza, vrhunsko doživetje zadovoljitve. (dr. Bogdan Lešnik, izredni profesor na Fakulteti za socialno delo)
Sodobni človek, odtujen od narave in sebe, je zavrgel tudi rituale – pomembno orodje psihološke in družbene strukture in njene preobrazbe. Dragoceno branje za ponovno ovrednotenje ritualov in ekstaze kot terapevtskega mehanizma za ohranjanje ravnovesja v človeku in družbi. (Vlasta Mlakar, kulturna antropologinja)
Gamsova obravnava telesnih tehnik in kretenj za doseganje ekstaze, nakazuje premik v povezovanje starodavnih tradicij modrosti in moderne, tehnološko naravnane znanosti na poti k bolj celovitemu razumevanju narave zavesti in njenega vpliva na telo. (Jatun Risba, transdisciplinarna umetnica)