Mladostnik je izjemno ranljiv, saj se v njem poraja čut za drugega, hrepenenje, ljubezen, sočutje. Ob tem bolj kot kdajkoli potrebuje vodstvo staršev, ki v sebi najdejo toliko miru, da razmejijo lastne probleme, ki se sprožijo ob mladostniku, od njegovih, ki mu jih je treba pomagati razrešiti. Mladostnikov problem je vedno problem vse družine. Starši mu lahko tu stojijo ob strani in ga usmerjajo ali pa se z njim prepirajo in razdor še poglabljajo.
Zato je starševstvo v tem razdobju ena najtežjih nalog, obenem pa prinaša tudi največje zadoščenje, ko vidijo, da njihov mladostnik odhaja v življenje zdrav in funkcionalen.
Ključne besede:
regulacija afekta, odgovorno starševstvo, obdobje največjih izzivov, čustveni zapleti mladostnika, prenos psiho-organskih vsebin.
O avtorju:
Prof. dr. Christian Gostečnik, OFM je redni profesor za zakonsko in družinsko terapijo ter psihologijo religije in pastoralno psihologijo na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Iz klinične psihologije je doktoriral leta 1995 na Argosy University v Chicagu, leta 1997 iz teologije na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in leta 1999 iz psihologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Predava na magistrskem programu Zakonski in družinski študiji, programu za izpopolnjevanje Zakonska in družinska terapija ter na doktorskem programu za Zakonsko in družinsko terapijo. Izobražuje nove generacije zakonskih in družinskih terapevtov ter tudi sam izvaja terapije in vodi različne psihoterapevtske skupine.
Poleg številnih knjig, znanstvenih člankov, mnogih raziskav ter sodelovanj na simpozijih in kongresih doma in v tujini, je razvil inovativni psihoterapevtski pristop imenovan RELACIJSKA DRUŽINSKA TERAPIJA.
Je ustanovitelj in direktor psihoterapevtskega centra – Frančiškanski družinski inštitut.