Avtorica o knjigi:
Sestavljena je kot košarkarska in življenjska tekma – v uvodu gradi igro, nas ogreva (začetek poti, mentorji, spremembe pravil v življenju, globalni trg…) in pripravlja na nadaljnja razmišljanja o igri (borba in vztrajnost, ustvarjalnost, kompetence in modrost, individualnost, strategija…), nato pa začne predstavljati, spoznavati in razlagati posamezne dele igre (narodna zavest, vodenje sebe in vodenje drugih, kolektivni duh, sposobnost empatije, uspeh in poraz, karierna pot, “deliti in dajati”…) in pripravljati končno sporočilo (skrito v petem poglavju – v Vas bralcih, torej spoznati samega sebe in v sporočilu, da smo tudi mi lahko številka 23), ki bo odvisno deloma od mene in deloma od Vas.
Bralec tako spoznava svet košarke in življenja skozi 22 razmišljanj kot so npr.: Na začetku je vse belo; Prenos znanja do mentorja; Vivaldi, cikel 12 in košarka; Umetnost prvega koraka; Prosti met; Nemogoče je mogoče; “Največ pridobi tisti, ki najbolje pomaga”; Enotni na zunaj, različni od znotraj, Živahnost figur od A do Ž; “Panta rhei” in števec; Največji so večkrat zgrešili itd.
Mnenja o knjigi:
“Zanimivo branje in izpoved, ki naj bi koristila učiteljem, vzgojiteljem in trenerjem ter vzpodbujala slehernega bralca k razmišljanju. Čestitke za vaše razmišljanje in trud, knjiga bo vsekakor dobro sprejeta širše in ne samo med privrženci košarke.” – Ivo Daneu, član FIBA košarkarskega hrama slavnih, kapetan jugoslovanske košarkarske reprezentance, ki je leta 1970 v Ljubljani osvojila naslov svetovnega prvaka.
“In vsak, ki misli ali čuti podobno, je moj prijatelj oz. prijateljica. Pa četudi se ne poznava in se nisva nikoli srečala. Midva, Nina, se bova zagotovo, saj imava (po prebrani knjigi) izjemno veliko skupnih točk. Prepričan sem, da bodo tvojo knjigo brali mnogi, ne samo košarkarski navdušenci!” – Peter Vilfan, svetovni prvak v košarki leta 1978 v Manili, prvi kapetan slovenske košarkarske reprezentance v samostojni Sloveniji.
“Bralca povabi na izviren način, da tudi sam preveri, koliko lahko razmišlja o košarki, življenju in o sebi.” – Frane Erčulj, član Katedre za košarko na Fakulteti za šport in predsednik Sveta trenerjev v Zvezi košarkarskih trenerjev Slovenije.
“Vsako poglavje posebej je svet v malem, obravnava izsek življenja, razmisleka, čustvovanja in odnosa do narave in ljudi…Šport je danes nedvomno ena najpomembnejših dejavnosti mladih in vzpodbuja večino pozitivnih lastnosti, ki jih človek potrebuje za izgradnjo čvrste osebnosti.” – Andrej Stare, zdravnik, slovenski športni komentator, dober poznavalec košarke, športni pisec.