Ali bo razum, svoje telo, ki mu je z gibanjem ves čas omogočalo razvoj najbolj zapletenih nevronskih struktur, iz katerih so se razvile kompleksne funkcije, kot je tudi kognitivno mišljenje…, pustil na cedilu? Je to čas, ko človek postaja kiborg? Ali prehajamo v obdobje, ko znanstvena fantastika "človek – stroj" postaja resničnost?
Avtor v tej knjigi ne daje odgovorov na ta vprašanja, ki pa se ob večplastni strokovni obravnavi gibanja porajajo sama od sebe. Zaradi nenehnega ustvarjanja lažjih pogojev življenja, predvsem v smislu minimiziranja uporabe telesnega, tj. človekovega gibalnega potenciala, je postalo življenje brez gibanja danes tako rekoč normalno.In kar je najhuje, gibanje, kot ena osnovnih bioloških potreb, izgublja svojo prvinsko vlogo, posledica česar pa se najbolj odraža v človekovem zdravju. To potrjujejo podatki znanstvenih in raziskovanih institucij ter pozivi in ukrepi svetovne zdravstvene organizacije.
Človeku sta, na vseh ravneh njegovega življenja, znanost in tehnika omogočila "življenje na klik". Brez gibanja. Zdi se, da se hvaležnost razuma telesu, ki mu je omogočal ta nepredstavljivi razvoj, lahko izpolni le v tem, da ga vzpodbudi in usmeri nazaj v gibanje, v telesno aktivnost, v šport.
Tukaj ima ta knjiga posebno mesto, saj je avtor v njej predstavil temeljna dognanja o gibalnih sposobnostih človeka, ki so sestavni del športne aktivnosti in s katerimi se lahko vpliva na razvoj ter uspešnost človeka na nižjih – gibalnih in višjih – kognitivnih ravneh. V bistvu je to temelj brez katerega ni mogoče razumeti drugih, kompleksnejših obravnav človekovega gibanja – biomehaničnega, energijskega, kinematičnega, fiziološkega…
… in prav zato bo ta knjiga lahko vsem, ki jih zanima človekovo gibanje, najprej osnova, kasneje pa tudi nadgradnja za razumevanje in kompleksno obravnavo gibanja.