To je knjiga o kmetih kot dejavnih političnih subjektih upora. V njej je Eric R. Wolf, ki prav zaradi svojih analiz kmetstva velja za političnega antropologa, s primerjalno analizo mehiške, ruske, kitajske, vietnamske, alžirske in kubanske revolucije pokazal na skupne poteze in razlike v modernih kmečkih uporih.
Zelo konkretno je dokazal, da kmetje niso homogena kategorija in da razlike med njimi vplivajo na to, na kakšen način sodelujejo v uporih in kako potekajo revolucije. Pri tem ga je zanimalo tudi to, koliko se s kmečkimi upori zamenjajo režimi in koliko spremenijo tradicionalni vzorci, po katerih živi kmetstvo.
Težko je prezreti, da je Wolf knjigo Kmečke vojne 20. stoletja napisal na vrhuncu vietnamske vojne, saj se knjiga začne in konča z Vietnamom. Politično se je močno angažiral proti vojni in je po univerzitetnih kampusih pojasnjeval ameriški mladini, kaj ta vojna pomeni in da so na drugi, neameriški strani v resnici – kmetje.
S svojimi koncepti (kmečke strategije, koalicije, posredniki) je pomembno vplival na razvoj študijev in ved, ki se ukvarjajo s proučevanjem kmetstva (antropologija, socialna zgodovina).