Fundacija Alcor za podaljševanje življenja je bila ustanovljena leta 1972 z namenom zamrzovanja in shranjevanja umrlih do časa, ko bi jih bilo mogoče z napredno medicinsko tehnologijo oživiti in ozdraviti. Leta 1976 je Alcor izvedel prvo zamrznitev, odtlej pa še več kot 130. Doslej se je nabralo že več kot tisoč članov Alcorja, ki so s plačilom 200.000 dolarjev pristopili k programu, ki jim obeta zamrznitev ob njihovi smrti. Zagovorniki kionike računajo, da bo medicinska znanost v prihodnosti tako napredovala, da bodo ljudje postali nesmrtni – zamenjati jim bo mogočevsak okvarjen organ, vsako okvarjeno tkivo, zato bodo ob rednih medicinskih “servisih” živeli poljubno dolgo.
Ta okvir predstavlja povsem nov horizont pričakovanja in človeške percepcije časa, ki ima ekonomske, simbolne, pravne in etične posledice. O njih razmišlja Alojz Ihan v prodornem, analitično briljantnem, pogosto humorno poantiranem, predvsem pa nadvse provokativnem delu. Knjiga, mimo katere ne more noben resen intelektualec.
Alojz Ihan (1961) je zdravnik, specialist klinične mikrobiologije in redni profesor mikrobiologije in imunologije na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Ob strokovnem, pedagoškem in znanstveno-raziskovalnem delu v medicini se Alojz Ihan ukvarja s književnostjo. Znan je kot pesnik, pisatelj, predvsem pa kot pronicljiv esejist in avtor publicističnih člankov in kolumn. Ihan je zagotovo ena osrednjih intelektualnih osebnosti v Sloveniji.