Ali v 21. stoletju sploh še potrebujemo knjigarne? Če jih, kako razlikujemo dobre od slabih? V svojem imenitno napisanem delu zapriseženi čikaški knjigarnar Jeff Deutsch zapoje hvalnico tem ustanovam, ki jih ima za eno najpomembnejših, a hkrati najbolj ogroženih sodobnih civilnih institucij.
Deutsch v svoji Hvalnici dobrim knjigarnam tehta in analizira ključen pomen različnih dejavnikov v knjigarnah, kot so prostor, obilje knjig, njihova vrednost, skupnost in čas. Vse to se optimalno lahko izrazi ravno v dobri knjigarni, ki v današnjem času ostaja eno od središč družbenega in ne samo kulturnega udejstvovanja. V svojem čudovitem poklonu tej instituciji pa Deutsch knjigarnam v prihodnosti ne napoveduje zgolj obstanka, temveč celo pridobivanje vse večjega pomena. Pri tem se opira na svoje vseživljenjsko poklicno delo na eni strani ter na svojo vzgojo na drugi, kjer so ključno vlogo odigrale prav knjige. Ta duhovna in kulturna dediščina se izraža v čaščenju branja knjig, ki ne predstavljajo samo polnejšega življenja, temveč so nujna sestavina smiselnega življenja nasploh.
Pomemben del Deutschevega občudovanja knjigarn je v neprecenljivi vrednosti brskanja po knjigah. S sprehajanjem med knjižnimi omarami in policami se premikamo tudi skozi čas in prostor znotraj svojega uma, s tem pa sprožamo poglobljeno samorefleksijo svojega življenja in bivanja.
Iz knjige:
»Dobra knjigarniška zbirka vsebuje knjige, ki so bile morda objavljene pred mesecem dni, pred letom dni, pred pol stoletja, pred dvema tisočletjema; knjigarnar s posluhom mora imeti na voljo knjige raznovrstnih letnikov. Da bi bilo to izvedljivo, pa njegovo delo ne zahteva le dobrega poznavanja književnosti prejšnjih časov, temveč tudi sodobno literaturo in tisočero novih objav, napovedanih v katalogih založnikov, ki prihajajo vsako sezono in jih je na ducate. Na knjigarniških policah se lahko znajde samo drobec vseh knjig, ki jih je treba pretehtati. Bistra presoja je osnovna lastnost dobrega knjigarnarja, presejevanje, izločanje, odbiranje in zanos pa njegovo delo.«
O avtorju:
Jeff Deutsch je dolgoletni predani ameriški knjigarnar, vodja znamenitih čikaških knjigarn Seminary Co-op in 57th Street Books. Leta 2019 ju je uspešno preoblikoval v prvi neprofitni knjigarni, katerih poslanstvo je prodaja knjig. Hvalnica dobrim knjigarnam je njegova prva knjiga, v njej pa se med drugim opira na številna razmišljanja slavnih avtorjev, ki so v knjigarnah našli svoje duhovno zatočišče in navdih.
Mnenji o knjigi:
»Navdihujoče branje za vse ljubitelje knjig, knjigarn in knjižnic.« – Samo Rugelj, Bukla
»Avtorjeve dolgoletne knjigarniške in bralske izkušnje – zaradi njih pozna obe strani knjigarniškega pulta – so mu omogočile, da je napisal zabavno in zelo inteligentno knjigo o instituciji, ki je bistvenega pomena za pismeno družbo.« – Alberto Manguel, avtor knjig Zgodovina branja in Knjižnice ponoči