Iz knjige:
»Ljubezen zvesto najti, kratke sanje!« je znameniti verz iz Prešernove pesnitve Slovo od mladosti. Iskanje življenjskega partnerja je eden najpomembnejših izzivov v življenju vsakega posameznika, v času epidemije oziroma pandemije koronavirusa pa je bilo zaradi omejitve zbiranja in prepovedi prehajanja občinskih mej še zahtevnejše. A sodobni čas, v katerem živimo in iz tedna v teden spreminja naš življenjski slog, pravzaprav že več kot dve desetletji omogoča, da se ljubezen rodi tudi za zaslonom, čeprav nam številne spletne možnosti ne ponujajo vedno le »iskrene« ljubezni. Spoznavanje življenjskega partnerja in iskanje prijateljstva se je v koronačasu tako preneslo na splet in mnoge zmenkarske aplikacije po vsem svetu so zabeležile porast števila svojih uporabnikov, narasla pa sta tudi obseg in čas uporabe. O strahu pred samskostjo in obupanosti so poročali številni slovenski spletni portali (mdr. 24ur, medover.net, City magazine), na pomanjkanje socialnih stikov pa je opozorilo tudi več psihologov, češ da gre za posebej pereč problem zlasti vseh mladih, ki se preko odnosov z vrstniki osamosvajajo in iščejo, gradijo ter utrjujejo svojo identiteto.
Na področju jezikoslovja je epidemija prinesla za cel slovarček novih ali vsaj prenovljenih izrazov, nas pa spodbudila, da pobrskamo po nekaterih v Sloveniji aktualnih zmenkarskih portalih in preučimo, na kakšen način se na njih predstavljajo mladi, 18–25 let stari fantje in dekleta. Zanima nas, katere posebnosti spletnega pisanja se pojavljajo v njihovih besedilih, v kolikšni meri spoštujejo ortografska določila slovenskega pravopisa in kako lahko utemeljimo določena odstopanja, kakšna je njihova leksika, kako oblikujejo svoje trditve in kaj z njimi sporočajo. S preučitvijo sicer kratkih in enostavnih, najverjetneje spontano napisanih samopredstavitvenih besedil lahko dobimo avtentičen vpogled v besedilni svet mladih in opazujemo, kaj je v mladostniškem slengu trenutno aktualno in kako se sproščeni jezik mladih spontano razvija, čeprav se nam zdi ravno zaradi hitrosti njegovega razvoja in spreminjanja natančen slovarski popis nepraktičen.
O avtorju:
Avtorja monografije Jana Černetiča (roj. 1998) je študijska pot po maturi na Gimnaziji Poljane (klasična smer) vodila na Filozofsko fakulteto, kjer je leta 2022 z odliko zaključil študij slovenistike in nemščine ter je sedaj zaposlen kot asistent na Oddelku za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko. S sodobnimi besedilnimi vrstami se je ukvarjal že v svojem diplomskem in magistrskem delu, zadnji čas pa raziskuje tudi na področju didaktike tujih jezikov, učbenikov, psiholingvistike in spletnega diskurza. Piše znanstvene in strokovne članke, priročnike, učbenike, učna gradiva ter prevaja, organizira in vodi pa tudi jezikovne tečaje.
Mnenji o knjigi:
Pričujoča monografija avtorja Jana Černetiča predstavlja izčrpno nadgradnjo in dopolnitev ugotovitev, predstavljenih v zaključnem magistrskem delu, v katerem raziskuje sodobna zmenkarska besedila. V pregledno zastavljenih (raziskovalnih) poglavjih zmenkarska besedila umešča v obstoječo klasifikacijo besedilnih vrst in pri tem opozarja na številne problematike in zanje ponuja rešitve. /…/ Monografija Jezik iskalcev ljubezni na zmenkarskih portalih Tinder in ona-on predstavlja odličen primer zrelega pristopa mladega znanstvenika, ki je zaoral ledino na področju jezikoslovnega raziskovanja spletnih zmenkarskih portalov in utrl pot ter odprl številna vprašanja za nove raziskave. – doc. dr. Andreja Retelj
Černetič obstoječa spoznanja jezikoslovnih disciplin kritično reflektira in že v sami teoriji predlaga utemeljene izboljšave, upoštevajoč vidike mladih, starejših in tehnične zmožnosti stalno razvijajočih se spletnih zmenkarskih portalov, ki jeziko(slo)vno na slovenskih tleh še niso bili raziskani. V tem oziru je pionir, ki z obsežno in metodološko ubrano raziskavo utira pot nadaljnjim poglobitvam v aktualno tematiko z daljnosežnim vplivom in osveščanju pomembnosti premišljene in kultivirane rabe jezika. – red. prof. dr. Mojca Smolej