Povezuje jih teoretska in konceptualna analiza kolonialnega (in postkolonialnega) načina, ki oblikuje, izdeluje in proizvaja subjekte, okus in občutenja in ustvarja in obnavlja neenakosti.
V prvem delu avtorica raziskuje kompleksno zgodovino institucije angleščine kot jezika trgovine, administracije in moči v Indiji 19. stoletja. Drugi del se ukvarja s pripravljanjem popularne “indijske” juhe – mulligatawny – in za tem odkriva skrito zgodovino “razrednega boja na nivoju jedilne mize”. V tretjem delu se avtorica ukvarja s sodobnim fenomenom outsourcinga – le da gre tu za outsourcing storitve, ki ji rečemo “delanje otrok”. Raziskuje očitno prizadevanje kapitala, da bi bi povečal profit, a tudi manj očitno proizvajanje in ohranjanje “belstva” (“whiteness”). V Indiji namreč kapital za nizko plačilo najema maternice in vanje vstavlja bele embrije.
V vseh treh esejih – bodisi da gre za analizo “delanja” poangleženih Indijcev, kozmopolitske juhe ali “tujih” otrok – avtorica raziskuje proizvodnjo in ohranjanje kulturnega kapitala, moči in hierarhije. V vsakem eseju je prikazan kompleksen proces oblikovanja privilegiranega globaliziranega področja.
O avtorici:
Modhumita Roy je direktorica Oddelka za ženske študije na univerzi Tufts v Bostonu, Massachusetts. Študirala je v Indiji in Združenih državah Amerike in piše in predava o postkolonialnih literaturah.