Sam proces oblikovanja Evropske skupnosti za premog in jeklo ter Evropske unije, ki je v zadnjih letih, posebno po razpadu komunističnih držav doživela veliko razširitev, je torej psihološko, duhovno, kulturno-zgodovinsko, gospodarsko socialno in politično zahteven a obenem tudi perspektiven proces.
Oblikovanje Unije so narekovali gospodarski in socialno-politični razlogi in interesi, a tudi strah pred novimi spopadi v Evropi in želja po spravi narodov in ljudi. Danes ob krizah kot brezposelnost, težave z evrom, migranti in ob glasovanju za izstop v Veliki Britaniji (breksit) – postaja vse bolj očitno, da zgolj gospodarski razlogi ne morejo zagotavljati trajnejšega veziva obstoja skupnosti.
Treba se je stalno spraševati, kar praviloma počnemo pri vseh kritičnih zadevah, kaj nas sploh povezuje in nam nudi trajnejšo podlago za premagovanje vsakodnevnih osebnih in predvsem družbenih stisk, zapletov, nesoglasij in kratkih stikov, ki se pojavljajo na ravni odnosov posameznikov, skupin in narodov med seboj.