Na prvem mestu med njimi je Jugoslavija, s posebnim poudarkom na procesu njenega razpadanja, ki je pomembno zaznamoval tako življenje kot akademsko ustvarjanje dr. Flereta. Pomembno mesto zavzemajo tudi teme s področja religije in družbenih dogajanj v postsocialističnih družbah. Te teme so obravnavane z vidika različnih znanstvenih disciplin, pri čemer so k zborniku prispevali strokovnjaki s področij sociologije, zgodovine, psihologije, pedagogike, filozofije in antropologije.
V zadnjem prispevku je posebna pozornost namenjena zgodovini sociološkega raziskovanja in poučevanja v Mariboru, s poudarkom na razvoju Oddelka za sociologijo na Filozofski fakulteti. Tudi ta zgodovina je na več načinov povezana z razpadom SFRJ. Med drugim tudi tako, da se je kmalu po osamosvojitvi Slovenije oddelku pridružil dr. Sergej Flere. Kot uveljavljen jugoslovanski sociolog je na oddelek prinesel široko sociološko znanje, izrazit kozmopolitski duh in izjemno raziskovalno zagnanost ter radovednost.
S svojim večdesetletnim delom je dr. Flere pustil neizbrisen pečat kot nosilec temeljnih socioloških predmetov, vodja številnih raziskovalnih projektov, predstojnik oddelka in predvsem kot pravi sociološki erudit. Njegov vpliv presega Maribor in zaznamuje širši slovenski ter mednarodni sociološki prostor.