V njej je prikazano življenje uslužbencev, ki so bili v dvajsetih letih prejšnjega stoletja nov, še neraziskan sloj delavskega razreda. Njihove delovne in prostočasne navade ter problemi kažejo presenetljivo podobnost z družbeno realnostjo sedanjega časa
Vse kaže, da pojavov, kot so vsesplošno poblagovljenje, odsotnost razredne in politične zavesti, racionalizacija in kibernetizacija dela, eskapistično zatekanje k ponudbi zabavne industrije, obsedenost z ohranjanjem mladostnega videza ipd., ni prinesel šele neoliberalizem, temveč jih je bilo mogoče opazovati že kmalu po prvi svetovni vojni. Z zaostrujočo se družbeno krizo, naraščajočo materialno stisko prebivalstva ter sindikalno neorganiziranimi, politično neopredeljenimi in za populizem dovzetnimi malomeščanskimi uslužbenci, ki so bili pomemben del volilnega telesa, se je že napovedoval usodni zaton weimarske republike.
Kracauer piše v iskrivem, mestoma zelo literariziranem reportažnemu slogu, svoje lucidne sociološke uvide pa prepleta z zanimivimi statističnimi podatki, intervjuji, portreti, citati iz časopisov, brošur in pisem.
- V knjigi je objavljena tudi recenzija Kracauerjeve knjige, ki jo je prispeval Walter Benjamin.
O avtorju:
Siegfried Kracauer (1889–1966) je bil nemški sociolog, filozof zgodovine, novinar, filmski kritik, utemeljitelj filmske sociologije in pisatelj. Čeprav skupaj z W. Benjaminom, E. Blochom, Th. W. Adornom in M. Horkheimerjem sodi med najpomembnejše in najproduktivnejše evropske kritične intelektualce svojega časa, v slovenskem prevodu ni dostopno še nobeno njegovo delo.