Eric Hobsbawn je za knjigo Breme črnega človeka rekel, da je to izjemno pomembna knjiga, »ki ne govori zgolj o Afriki, temveč o etničnosti, o nacijah in o problemu, kako kjer koli na svetu živeti skupaj v družbi«.
Avtor raziskuje dediščino imperializma v Afriki in propad postkolonialnih nacionalnih držav (kruti diktatorski režimi, množična revščina in še večji prenos bogastva v industrializirani svet). Krizo pripiše temu, da so države slepo prevzele evropske modele vodenja in zanikale svojo preteklost. Tribalizem je bil po njegovem v Afriki pogosto dober in je vplival na nastanek naprednih civilnih družb, ki sta jih spodkopali tuja vladavina in imperialna delitev.
Rešitev vidi v »taki ali drugačni politiki participacije« (Ekonomska skupnost zahodnoafriških držav, Konferenca za južnoafriško sodelovanje) in se zavzema za »participatorne strukture v širokem regionalnem okviru«.
Zanimive so primerjave vzrokov afriške krize z vzroki v Srednji in Vzhodni Evropi od 1918 do danes.
O avtorju:
Basil Davidson (1914-2010) je bil britanski novinar in zgodovinar, eden najbolj vplivnih afrikanistov, napisal je več kot 20 knjig o afriškem kolonializmu in gibanjih za osvoboditev. Zanimivost: med drugo svetovno vojno je bil vodja skupine za posebne operacije za Jugoslavijo in je preživel velik del časa med jugoslovanskimi partizani (glej Davidsonov članek v prilogi). O tem je napisal tudi knjigo Partisan Picture.