Da bi omogočil razumevanje povojnega dogajanja, avtor knjige uvodoma analizira daljnosežnost versajskega mirovnega sporazuma iz leta 1919 ter prikaže nastanek in razvoj novega nemškega liberalizma – ordoliberalizma – v tridesetih letih 20. stoletja in med vojno. V nadaljevanju analizira politične spopade v vladi ZDA, ki so spremljali mobilizacijo gospodarstva za vojno in po vojaškem zlomu nacizma določali politiko ameriških in, glede na hegemonsko vlogo ZDA, drugih zahodnih okupacijskih oblasti v Nemčiji.
Pri tem posveča pozornost vlogi, ki jo je pri oblikovanju ameriške politike do Nemčije, in po letu 1945 tudi nemške politike, igralo poslovno sodelovanje med velikim ameriškim finančnim kapitalom in nemško veliko industrijo ter formiranju novega strukturnega odnosa med velikimi privatnimi ekonomskimi interesi in državo. V zaključnem delu knjige so analizirani in prikazani intenzivni in kompleksni politični boji v okupirani Nemčiji, ki so med drugim pripeljali do zatrtja antifašističnega gibanja in večinoma neodvisnih delavskih organizacij, blokade denacifikacije ter militantnega antikomunizma in hladne vojne, kar je bilo vse pogoj za uvedbo neoliberalistične ekonomske politike.
Tomaž Mastnak (1953) je sociolog in politični filozof, upokojeni znanstveni svetnik na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU. Je gostujoči raziskovalec na kalifornijski univerzi v mestu Irvine (UCI), kolumnist Dnevnika, publicist, pomemben nosilec slovenskega civilnodružbenega gibanja iz osemdesetih let, predvsem pa intelektualec širokih pogledov in neposrednega izraza.
Črna internacionala: Vojna, veliki biznis in vpeljava neoliberalizma, 1. zvezek