Tisti, ki so imeli srečo, da so preživeli to vojno so morali čakati na to, da je kar petkrat odpadlo listje do novembra 1918, ko je tudi uradno prenehala Velika vojna, kot so jo poimenovali v večini evropskih držav in ki je za vse dežele, vpletene v to vojno, imela katastrofalne posledice, tako za zmagovalce, kot za poražence.
Predgovor za knjigo je napisal znani slovenski zgodovinar akademik dr. Jože Pirjevec, iz katerega objavljamo krajši odlomek:
“V zadnjih sto letih, ki nas ločijo od usodnih sarajevskih strelov, je bilo napisanih o razlogih, poteku in razpletu prve svetovne vojne na stotine, če ne na tisoče knjig. Če bi se avtor omejil samo na prikaz dogajanja, kakor se je razvijal med leti 1914-18 v evropskih centrih oblasti in na bojiščih, bi opravil zaslužno delo, saj mu je uspelo prikazati potek vojne vihre na razumljiv in razčlenjen način. Toda, kar daje njegovi pripovedi posebno draž, so tisti odlomki, v katerih posveča pozornost malemu človeku in njegovemu osebnemu doživljanju velike tragedije. Prav na teh straneh, ki so napisane na podlagi manj znanih ali do sedaj še neuporabljenih virov, je moč Simčičeve vojne kronike. Tukaj postanejo zares protagonisti knjige Slovenci, ki na neposreden, včasih naiven a prepričljiv način pripovedujejo o tegobah, stiskah in bolečinah časa, v katerega so vpeti. Sredi velikega mozaika političnega in vojnega dogajanja, o katerem nam poroča avtor, se zasvetijo drobci pristnih življenjskih izkušenj in spoznanj, ki nam dovoljujejo reči, da je pričujočo knjigo vredno vzeti v roke, jo prebrati in se ob njej zamisliti.”
O avtorju:
Miro Simčič je pisatelj in publicist ter avtor številnih knjig, med drugim Tito brez maske, Ženske v Titovi senci, 888 dni na Soški fronti in Svetozar Borojević. Nekatere so bile prevedene tudi v nemščino, kjer so požele veliko uspeha.
Iz medijev:
- Slovenske novice, 28. 07. 2014.
- Delo, 11. 11. 2014.