Barvanka biodiverziteta: Slovenija, evropski biotski park predstavlja bogato biotsko pestrost naše dežele. Radovedneži pa jo bodo lahko spoznavali na aktiven način: z barvanjem rastlin in živali različnih življenjskih okolij, od alpskega visokogorja do nižinskih gozdov ob Muri.
Prvi uvodni list je na sprednji strani enak zunanjemu kartonskemu ovoju, na drugi strani je besedilo, ki v prvih dveh stolpcih opisuje slovensko naravno dediščino in ponudi razlago pojma biodiverzitete. Srednji stolpec besedila je namenjen sami barvanki: avtorica pojasnjuje razloge za njen nastanek, za izbor posameznih življenjskih okolij, tu pa je tudi nekaj napotkov o tem, kako se lotiti barvanja posameznih listov. Tega se namreč lahko lotimo na dva načina, tako, da sami izbiramo barve in predstavnike flore in favne pobarvamo po svoji presoji, ali se odločimo pogledati, kako posamezne rastline in živali dejansko izgledajo (za to lahko poskeniramo QR kodo, ki nas na računalniku ali pametnem telefonu pripelje do ustreznih fotografij). Na njihovi osnovi lahko potem prikazane organizme pobarvamo “biološko pravilno”.
Posamezni list barvanke predstavlja izbrani življenjski prostor, o katerem na drugi strani lista v dveh do štirih stolpcih preberemo o njegovih glavnih značilnostih ter glavnih vrstah, ki jih najdemo v posameznem habitatu. Zelo pomembne so tudi informacije o ogroženosti določenega habitata, kaj ga najbolj ogroža in kakšna so prizadevanja in ukrepi za njegovo varstvo in ohranjanje.
Vsebina mape:
- Pragozd: Rajhenavski Rog
- Poplavni gozd: Murska šuma
- Kulturna krajina: Goričko
- Podzemni Kras: Križna jama
- Alpe: Dolina Triglavskih jezer
- Potok v gozdu: Mala Krka na Goričkem
- Presihajoče jezero: Cerkniško jezero
- Severni Jadran: Mesečev zaliv
- Visoko barje: Lovrenška jezera in barja
- Velika reka: Sava, srednji tok
📌 Izbran trajen in trajnostni ekološki papir, narejen iz bambusovih vlaken, je slonokoščene barve, ni recikliran in je zelo obstojen ter odličen za risanje in barvanje (tudi z akvareli). Pobarvani ali delno pobarvani so le vertikalni robovi posameznih listov. Na teh sta prikazana že pobarvana značilna predstavnika posameznega življenjskega prostora.
Ilustracije je narisal Vasja Koman, besedilo na hrbtnih straneh listov je pripravila Marjana Hönigsfeld Adamič.
O barvanki je prof. dr. Tom Turk z Biotehniške fakultete v Ljubljani med drugim napisal:
“Barvanka je realizacija ideje avtorice, kako majhnim in tudi ali predvsem večjim radovednežem približati nekatere ekosisteme oziroma habitate, ki jih najdemo v Sloveniji in v katerih živijo številne rastlinske in živalske vrste. V teh habitatih se lahko spoznamo z biološko raznolikostjo, ki jo je v Avstraliji živeči ter v Sloveniji manj znani akademski slikar in ilustrator Vasja Koman predstavil s ključnimi predstavniki določenega življenjskega okolja. /…/ Nabor je posrečena izbira povprečnemu Slovencu bolj (npr. Cerkniško jezero, Mesečev zaliv) ali manj znanih življenjskih okolij v Sloveniji (npr. Mala Krka na Goričkem ali Rajhenavski gozd). /…/
Menim, da bo, kot je zapisala že sama avtorica, barvanka dobrodošel učni in razvedrilni pripomoček za različne starosti. Je eden od pomembnih pripomočkov, ki nam v vedno bolj od narave odtujenem svetu, pohlepu, neprestani težnji po podrejanju in izkoriščanju narave, lahko pomaga k zavedanju, kako odvisni smo od narave in kako je pomembno, da je vsaj nekaj ohranimo tudi za naše otroke in vnuke. In prav nekaj te narave, ki jo (še) premoremo v Sloveniji, je predstavljeno v tej didaktično izpopolnjeni barvanki.”
🎨 Naj bo vaše barvanje pestro, kot je pester naš živi svet, hkrati pa zabavno in poučno!