Monografija je zgrajena kot obširen leksikon ter ponuja lahko in hitro dostopne podatke o vsaki drevesni vrsti. Vsaka je predstavljena z monografijo, sestavljeno iz več rubrik. Poleg opisov in splošnih predstavitev je pri vsaki vrsti upoštevano najnovejše znanje o njeni razširjenosti v Sloveniji, prav tako je predstavljena vloga vrste v okolju, potencialni negativni vplivi ob njenem nekontroliranem vnašanju v naravno okolje, njen potencial ob podnebnih spremembah in njen bodoči pomen. Posebna pozornost je posvečena uporabnosti in drugim zanimivostim vsake vrste. Vsako drevo je predstavljeno z originalnimi avtorjevimi barvnimi fotografijami, ki prikazujejo drevesa na prepoznavnih lokacijah po vsej Sloveniji in za hitro določitev vrste najpomembnejše morfološke značilnosti.
Skoraj 600 fotografij in podrobni opisi omogočajo lahko prepoznavanje drevesnih vrst, temeljito so obdelane tudi njihova vloga v okolju, gojitvene lastnosti, razširjenost, uporabnost, zanimivosti in drugo.
Že prva izdaja knjige (Mladinska knjiga, 2004) je bila prva tovrstna domača knjiga. V drugi izdaji (2012) so vsa besedila prenovljena in posodobljena, dodanih ali zamenjanih je več kot 130 fotografij, knjiga je na novo oblikovana, tisk je kvalitetnejši. Njena prednost v primerjavi s podobnimi prevodnimi deli je, da prinaša relevanten izbor vrst in jih obravnava na osnovi temeljitega poznavanja domačih razmer.
Uporabljajo jo študentje vseh bioloških smeri, številni strokovnjaki in, kar je še zlasti pomembno, širša laična publika, saj je kljub strokovni osnovi pisana poljudno in na vsem razumljiv način.
Mnenja o knjigi:
- “S tem priročnikom bomo zlahka razširili svoje znanje o drevesih, teh najstarejših živih bitij na svetu.” – Stane Sušnik, Rože in vrt
- “Knjiga, ki sega prek botanične publike.” – Bernard Nežmah, Mladina
O avtorju:
Prof. dr. Robert Brus je predavatelj in raziskovalec na Oddelku za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete v Ljubljani. Na različnih oddelkih predava več predmetov s področja dendrologije in gozdnih genskih virov. Poleg znanstvenih in strokovnih člankov redno piše tudi poljudna besedila.