Po dvainpetdesetih letih smo končno dobili nov sodoben učbenik za astronomijo, ki nam poleg klasičnih vsebin (npr. koordinatnih sistemov, magnitude, gravitacije in Keplerjevih zakonov) prinaša tudi najnovejša spoznanja v astronomiji (npr. gravitacijske spektralne premike, kritično gostoto vesolja in kozmologijo). V tem dolgem obdobju smo imeli na voljo učbenik Astronomija iz l. 1971 avtorjev Marijana Prosena in Franceta Avsca.
Snov v enajstih poglavjih je za lažje razumevanje in boljšo predstavo podprta z večbarvnimi skicami in z enačbami, ki jih avtor razvije skozi natančno razlago. V teoretično razlago so vključeni računski primeri in praktične vaje; podani so s komentiranimi rešitvami. Učbenik je opremljen tudi z odličnimi barvnimi fotografijami nebesnih objektov.
Učbenik je usklajen z učnim načrtom za izbirni predmet astronomija. V roke ga bodo z veseljem vzeli tako profesorji fizike kot amaterski astronomi; pa tudi osnovnošolci in srednješolci, ki se pripravljajo na astronomska tekmovanja.
O avtorju:
Rasto Snoj je dolgoletni gimnazijski profesor fizike, mentor astronomskih krožkov ter avtor strokovnih del in gradiv s teh področij, med katerimi so številni članki za revije Življenje in tehnika, Fizika v šoli, Spika, pa tudi knjig Teleskopi in Fizikalne vaje ter fizikalnega dela priročnika Raketno modelarstvo. Je soavtor različnih učnih načrtov za srednješolsko fiziko in gimnazijsko astronomijo.
Snov, ki je podana v skladu s sodobnimi spoznanji na obravnavanem področju, je razdeljena na naslednja poglavja:
- 1. Astronomija – stara znanost,
- 2. Nebesna krogla,
- 3. Magnituda,
- 4. Zakoni sevanja (Stefanov, Wienov in Planckov zakon),
- 5. Opazovanje skozi atmosfero,
- 6. Razdalje v astronomiji,
- 7. Osnove nebesne mehanike,
- 8. Astronavtika – vesoljski poleti,
- 9. Sončev sistem in globoko vesolje,
- 10. Teleskopi,
- 11. Osnove astrofizike.