Čas, ki so ga tovarne in industrija prehodile od začetka 19. stoletja do danes, je čas hitrih sprememb, sprememb, ki so ponudile nove vzorce delovanja družbe. Celoten proizvodni sistem z izdelki, ki so bili njegov rezultat, je spreminjal celotno družbo in njene navade. Nstajala je potrošniška družba, ki ji tudi socializem ni mogel preprečiti glavnih motivacijskih postulatov. Proizvajati in kupovati nove in nove "predmete poželenja" je postalo navada, ki ji danes ne more ubežati niti nova digitalna doba.
Razstava in n jen obsežni katalog želita ponuditi vpogled v vznemirjlivi čas razvoja industrije v Ljubljani, od njenih začetkov pa vse do časa, ko se je klasična industrija počasi začela umikati iz naše stvarnosti, ko se je veliko tovarn zaprlo in se je njihova proizvodnja začela seliti na druge lokacije s cenejšo delovno silo ali pa so celotne panoge izgubile možnost obstoja.
Ostalo je veliko število praznih tovarn z zgodbami, podobami ljudi, predmetov, ki so bili z njimi povezani. Marsikdaj je ostal le spomin na "lepe čase", ko je tovarna pomenila način življenja, druženja, ko je marsikdo dejal, da gre delat v "svojo" tovarno.
Zakaj je pomembno, da poznamo ta del naše "industrijske" zgodovine? Vpogled v to obdobje nam daje prenekatere odgovore o izjemni prepletenosti naših vsakdanjih navad z industrijo ter o njenem vplivu na urbanizem, socialni ustroj družbe in spreminjanje celotnih sosek, kjer je industrija pustila neizbrisen pečat.
Danes, v času "finančne in digitalne industrije", je klasična tovarna postala sinonim za izpraznjene prostore in mesta, zato se sprašujemo, kako "naseliti" te površine, katere so tiste vsebine, ki bi jim dale "nove" vrednote, novo upanje. Spet prihaja nova doba, za katero pa ne vemo točno, kaj lahko od nje pričakujemo.