Skozi niz kratkih poetičnih oblik, ki prehajajo območja lirične izpovednosti, haikuja, mikroproze in eseja, tematsko pa se dotikajo perceptivne vrženosti v svet in iskanja odnosa z drugim (drugim v obličju posameznika, narave in zgodovine), besedilo išče tovrstne razpoke, prostore praznine, kjer deluje milost. Pri tem ga vodi star hindujski pregovor, ki pravi, da so sanje sedanjost, vsakdanje življenje preteklost in brezno brez sanj naša prihodnost. Meja med posameznikom in kolektivno preteklostjo je tu zabrisana, saj ju vodijo isti impulzi, preživljamo skupne travme, naše najbolj intimne sanje zrcalijo obče: »Iz skupne more sem se prebudila v lastno in v njej sem videla angela. Stal je na soncu in z močnim glasom zaklical vsem pticam, ki letajo sredi neba.« [iz pesmi »Razodetje«] In ker se milosti ne da priklicati ali najti, saj deluje v prostorih, ki jih izdolbe sama, gre pri (tem) pisanju v osnovi za dejanje upanja, čakanje onkraj smisla: nihanje med vero in zapuščenostjo.« – Iva Jevtić
O avtorici:
Iva Jevtić (1976, Kranj) je pesnica, prevajalka in literarna teoretičarka. Po študiju angleške književnosti na Univerzi v Edinburgu (2001) in magisteriju iz angleške književnosti na Univerzi v Sussexu (2002) je leta 2008 na Filozofski fakulteti v Ljubljani doktorirala iz literarnih ved na temo srednjeveške mistične književnosti. Redno prevaja dela s področja humanistike, jezikoslovja, družboslovja in zgodovine. Leta 2005 je pri založbi Apokalipsa izšla njena prva pesniška zbirka Težnost, o kateri je Barbara Korun zapisala: »Prvenka pisateljice Ive Jevtić je nekaj tako posebnega, da česa podobnega iz ‘slovenske literarne zakladnice’ še nismo brali; je nič manj kot kaosmogonija in ona-to-logija nekega od svetov, ne, bolje, več svetov […]«. Ob izidu zbirke Milost pa avtorica spremne besede Sonja Dular dodaja: »Od Težnosti k Milosti, to bi bil lahko tudi moto, napotek za življenje kot tako.«
Iva Jevtić je za zbirko Milost prejela Veronikino nagrado za najboljšo pesniško zbirko leta 2023, ki jo tradicionalno podeljuje Mestna občina Celje. Komisija je v obrazložitvi napisala: “Divje čipke bi lahko bila metafora za pesmi celotne zbirke oziroma za večino lirskih skic, prepletenih s pripovednimi zasuki in esejiziranimi podobami tako, da stkejo različne plasti v novo, občutljivo estetsko tkanino. Pesmi v zbirki Milost iščejo vrzeli, ki jih lahko zapolnijo le dovolj občutljivi bralci, hkrati pa se prav v teh prostorih briše meja med individualnim in kolektivnim. Vse izpostavljeno kaže, da je Milost velika dragocenost sodobne slovenske pesniške zakladnice.”
Iz medijev:
- LUD Literatura: Onkraj muč(e)nega jaza, Diana Pungeršič (01. 02. 2024)