Knjiga zaobjame poglavitne pojave našega časa – globalizacijo, vzpon Kitajske, populizem, terorizem – in odpira veliko izhodišč za nadaljnje raziskave. Ker je Aminov pristop naravnan k vplivu svetovnih gibanj na lokalni ravni in še zlasti k perifernim državam, je zelo primeren za razumevanje naše družbe in gospodarstva.
Uvod h knjigi je napisal eden najpomembnejših marksističnih filozofov Aijaz Ahmad, ki je opravil podroben pregled Aminovega življenja in dela; prevajalec in teoretik Marko Kržan pa je v spremni študiji ponudil kontekstualni okvir za branje Aminovih pronicljivih esejev.
O avtorju:
Radikalni politični ekonomist Samir Amin (1931–2018), nekdanji direktor Foruma tretji svet in predsednik Svetovnega foruma za alternative, je eden od štirih začetnikov teorije svetovnih sistemov, raziskovanja političnoekonomske povezanosti sveta. Njegova opredelitev ekonomskih sistemov (fevdalizma, kapitalizma idr.) je izjemno daljnosežna in nepogrešljiva za analizo globalnih vplivov na posamične družbe. Zapustil je impozanten opus marksističnih spisov. Njegov intelektualni obseg je občudovanja vreden, njegovi nauki tehtni, zato ostaja ključna referenčna točka in navdih za marksiste po vsem svetu.
Vabljeni k branju obsežne recenzije Jaše Veselinoviča za Razpotja (10. 05. 2023).