Pri tem se naslanja na tradicijo angleških, francoskih in drugih raziskovalcev (Haskins, Bloch, Lopez, Le Goff, Duby), ki v srednjem veku niso videli mračnega obdobja, temveč specifično in dinamično civilizacijo.
Moore prepričljivo pokaže, kako ključno vlogo v oblikovanju poznejše evropske civilizacije in kulture so imele spremembe v družbenem, gospodarskem, verskem in političnem življenju, ki so se odigrale v 11. in 12. stoletju. Mooru se je posrečilo zelo sintetično in povezano obravnavati vrsto različnih tem, recimo, kmetijsko proizvodnjo, ženitvene strategije, cerkvene in verske razmere ali izobraževanje. Hkrati ko razbija stereotipe o srednjem veku, pa visokega srednjega veka vendarle ne slika v rožnatih barvah.
Zato je njegovo delo kompleksna in poglobljena podoba, ki sproža ponoven razmislek o evropski zgodovini in njenih ključnih obdobjih. Zato je zanimivo in izzivalno branje tako za profesionalne medieviste kakor za tiste, ki se ukvarjajo z zgodnjim novim vekom, in seveda za študente različnih družboslovnih in humanističnih študijev.