KNJIGARNA

Za vse, ki si želite stran več – #BUČA novice.

Znižano
Znižano

Črna, ki je pogoltnila druge barve : roman o oslepelem prijatelju

ZALOŽBA:

[cusrev_reviews_rating color_stars="#FFBC00" product="70685" group="false"]

Roman je svojevrstna epistolarna proza: so pisma v pismu in je še veliko več. Napisan je v obliki pisma kot zahvala Josipa Ostija prijatelju, pesniku Borisu A. Novaku, ki je kot predsednik slovenskega PEN v času obleganja Sarajeva nudil pomembno pomoč bosanskim ustvarjalcem.

Trda vezava
322 strani
slovenski jezik

Leto izida: 2018
ISBN: 9789612844752

Izvirna cena je bila: 24,00 €.Trenutna cena je: 22,80 €.

VAŠ PRIHRANEK   1,20 

Na zalogi

-
+

Varen nakup

Opis

Osrednji lik je bosanski pesnik Husein Tahmiščić, ki ga je slovenska publika lahko spoznala že kot urednika antologije nove bosanske poezije, izdane v Ljubljani leta 1983. Če se je Tahmiščić na svoji pesniški poti z veliko umetniško intenziteto »spopadal s soncem«, pa je v stvarnem življenju postopoma izgubljal vid vse do popolne slepote. Osti, njegov tesni prijatelj, pripoveduje zgodbo o njem in njegovi družini s pomočjo njune korespondence. Tako obuja spomine na prijateljevanje s Tahmiščićem v Sarajevu, ko so se že začeli pojavljati znaki slabovidnosti, hude dedne bolezni Tahmiščićeve rodbine. Pesniku sledimo v Prago, kamor spremlja svojega nemirnega sina na študij fotografije, a zgodi se obleganje Sarajeva in tako tam ostaneta vrsto let. Kljub balkanski vojni tragediji in naraščajoči slepoti tam, daleč od doma vztraja pri pisanju. In življenju. Ob pomoči ljubeče ženske, ki pa jo kasneje zapusti, da se lahko skoraj slep vrne k ženi v Sarajevo. Prav tako je v romanu več vložnih zgodb o različnih osebnostih, kot so Lovro Kuhar Prežihov Voranc, Romain Rolland, Josip Broz Tito in drugi, v katerih avtor išče paralele z zgodbo o oslepelem prijatelju. Na začetku in na koncu romana sta soneta Borisa A. Novaka, ki tako veličastno zaokrožata ta slavospev prijateljstvu, ki preživi ob vseh življenjskih izgubah in ustvarjalnih dobičkih.

Mnenja

Zaenkrat še ni mnenj.

Bodi prvi ocenjevalec

"Črna, ki je pogoltnila druge barve : roman o oslepelem prijatelju"

Sorodne knjige

Znižano

VAŠ PRIHRANEK   1,04 

Vrnitev velikega romantika?

Izvirna cena je bila: 19,00 €.Trenutna cena je: 17,96 €.

Naslovnica knjige Pozna slava. novela Arthurja Schnitzlerja
Znižano

VAŠ PRIHRANEK   1,00 

Pozna slava (TV)

Izvirna cena je bila: 14,90 €.Trenutna cena je: 13,90 €.

Jeklo in čast: V senci polmeseca

29,90 

3 za 2 3 za 2
Znižano

VAŠ PRIHRANEK   17,90 

Mračni labirinti

Izvirna cena je bila: 24,90 €.Trenutna cena je: 7,00 €.

Znižano

VAŠ PRIHRANEK   1,00 

PLANET GORIČKO

Izvirna cena je bila: 17,00 €.Trenutna cena je: 16,00 €.

Znižano

VAŠ PRIHRANEK   1,45 

Pesniški dvor

Izvirna cena je bila: 29,00 €.Trenutna cena je: 27,55 €.

Trda vezava
322 strani
slovenski jezik

Leto izida: 2018
Založba:
ISBN: 9789612981976

Izvirna cena je bila: 29,00 €.Trenutna cena je: 27,55 €.

Pesniški dvor

KATEGORIJA: ,

ZALOŽBA:

REDNA CENA:

29 €

VAŠ PRIHRANEK   1,45 

VAŠA CENA

27.55 €

Izvirna cena je bila: 29,00 €.Trenutna cena je: 27,55 €.

-
+
DOBAVNI ROK:
2 - 5 DNI
Trda vezava
322 strani
slovenski jezik

Leto izida: 2018
Založba:
ISBN: 9789612981976

Pesniški Dvor, roman Toneta Partljiča, se pridružuje njegovim številnim živahnim delom o Slovenskih goricah okoli Maribora, krajih, kjer je pisatelj preživljal otroštvo in mladost. Tokratna zgodba se odvije konec tridesetih let prejšnjega stoletja, v času vojne, taborišč in povojne stiske.

V zaselku Pesniški Dvor ob reki Pesnici živi mogočna vinogradniška družina Gornik. Pisatelj pod drobnogled vzame njihovo usodo, vzpon in povojni propad. Zlasti ga zanima odnos med očetom Štefanom, slavnim pridelovalcem vina, in sinom Slavkom, ki ga ne »pokliče« zemlja, ampak pisanje. Tu so še jugoslovanski vojaki, ki gradijo severno Rupnikovo obrambno linijo, pa Nemci in nemškutarji, in tu so mladi, ki verujejo v utopične ideale boljševistične revolucije.

Zdi se, da zgodovinski »vlak smrti« vsem prinese nekakšno streznitev. Slavku po letih taboriščnega življenja v Dachauu ni več do pisanja … zato pa iskriva pripovedovalska žilica toliko močneje tli v Partljiču. Z zanosa polno, ljudsko obarvano in večkrat pretresljivo upodobitvijo nam približa kmeta in preprostega človeka. A ta presega lastni horizont s politično akcijo, preizprašuje tak angažma in išče pesniško resnico sveta.

O avtorju: 

Tone Partljič (1940), v Mariboru rojeni pisatelj, je s pisanjem začel kot dvajsetletnik v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je ustvarjal predvsem krajšo socialno prozo. Ko se je odpravil v mestni gledališki svet, pa je napisal okoli trideset uspešnih gledaliških komedij, nekatere (Ščuke pa ni, En dan resnic, Moj ata, socialistični kulak) so igrali po vsej Jugoslaviji. Za igro Moj ata, socialistični kulak je prejel Grumovo nagrado, za ves komedijski opus pa edini doslej Prešernovo nagrado za življenjsko delo – gotovo zasluženo, saj je najtežje nasmejati vedno malce žalostne in nekolikanj jezne Slovence. Nekaj navdiha je dobil tudi v času, ko je bil državni poslanec. Odkar je upokojen, piše obsežnejša prozna dela, najraje romane. Še vedno je poročen z Milko.

ZALOGA

Večina knjig na zalogi.

ZALOGA

Večina knjig na zalogi.

VARNO NAKUPOVANJE

Možnost plačila s kreditnimi karticami,
po predračunu ter plačilo po povzetju.

VARNO NAKUPOVANJE

Možnost plačila s kreditnimi karticami,
po predračunu ter plačilo po povzetju.

BREZPLAČNA DOSTAVA

za nakupe nad 40€.

BREZPLAČNA DOSTAVA

za nakupe nad 40€.

HITRA DOSTAVA

2 - 5 dni.

HITRA DOSTAVA

2 - 5 dni.