Ko se ti življenje postavi na glavo, se je treba naučiti padanja. Ko njegovo mamo zadane kap, se mora Noel odseliti iz domačega okolja, ki ga je bil do sedaj vajen, in se kar naenkrat soočiti s številnimi spremembami. Kako se bo Noel znašel sam? Kako se bo spoprijel z vzponi in padci, ki jih prinaša življenje?
Album, nagrajen z osrednjo nemško stripovsko nagrado Max & Moritz in do sedaj preveden že v številne jezike, v stripovsko književnost vnaša prepogosto prezrte zgodbe in glasove ranljivih in marginaliziranih skupin prebivalstva. Pripoved je namreč podana s perspektive mladega moškega z motnjo v duševnem razvoju in tako omogoča neposreden vpogled v njegovo življenje. Kljub resni tematiki pa v stripu ne manjka humorja, različnih zabavnih zapletov in pripetljajev, zaradi katerih je zgodbo še toliko bolj vredno prebrati.
Strip Šola padanja je nastal ob 150. obletnici obstoja vasice Neuerkerode na Spodnjem Saškem v Nemčiji, ki je pravzaprav inkluzivna skupnost, v kateri živijo, delajo in ustvarjajo ljudje z različnimi motnjami v duševnem razvoju. Da bi lahko Neuerkerode predstavil čim bolj avtentično, je avtor stripa Mikael Ross kar dve leti obiskoval to vasico, nato pa svoje izkušnje ter zgodbe resničnih oseb, ki tam prebivajo, uporabil kot navdih za fiktivno in večplastno stripovsko pripoved.
O avtorju:
Mikael Ross (1984, München) je navdušen bralec in risar stripov, ki živi in deluje v Berlinu. Sprva je delal kot ustvarjalec kostumov v münchenski operi, po študiju umetnosti v Berlinu in Bruslju pa se je začel ukvarjati z risanjem stripov. Poleg Šole padanja sta njegovi najbolj znani stripovski deli še Totem (2016), ki ga je ustvaril skupaj z Nicolasom Woutersom, ter biografija Beethovnovih mladih let Goldjunge (2022). Njegovi stripi so bili prevedeni v številne jezike in so izšli pri največjih svetovnih stripovskih založbah ter bili tudi večkrat nagrajeni.