Častnikov najpomembnejši vir informacij je ostareli antikvar Wagner, ki Ploetzovo življenjsko pot oriše v napetih, lucidnih pogovorih. Kot njegov mladostni prijatelj in tovariš, predan idejam idealne družbene ureditve, ostroumno detektira Ploetzovo zbliževanje z nacistično stranko. Tako antikvarjeva slikovita pripoved seže več desetletij nazaj, v osemdeseta leta 19. stoletja, ko Ploetz in Wagner, tedaj somišljenika, odplujeta v Ameriko ter obiščeta ikarijsko komuno, ustanovljeno po idejah francoskega utopista Étienna Cabeta …
Ikarija mojstrsko prepleta tri glavne pripovedne postopke: tretjeosebno zgodbo o zavezniškem vojaku v povojni Evropi, njegove dnevniške zapiske ter prepise Wagnerjeve osupljive pripovedi. Pri tem se opira na številne primarne in sekundarne zgodovinske vire ter na izviren način združuje elemente zgodovinskega, biografskega, družbenega, razvojnega in političnega romana. Poglavitno vprašanje, ki vseskozi odmeva v ozadju, pa je, kaj je tisto, kar omogoči ali povzroči, da se napredna, prosvetljena, vključujoča misel sprevrže v svoje strašljivo nasprotje – zato je Ikarija tudi filozofski roman.
O avtorju:
Uwe Timm (Hamburg, 1940) je eden največjih sodobnih evropskih pisateljev z impozantnim knjižnim opusom za odrasle in mladino. Je dobitnik številnih nemških in mednarodnih literarnih nagrad, med najpomembnejšimi so priznanje Heinricha Bölla (2009), medalja Carla Zuckmayerja (2012) in Lessingova nagrada (2021). Njegova dela so prevedena v več kot dvajset jezikov.