Drobna knjižica, ki jo je izdala v samozaložbi in jo sprva nameravala zgolj podarjati prijateljem, je postala prava uspešnica. V nekaj mesecih je doživela ponatis. Navdihnila je tudi gibanje Mance Košir Kakšno šolo hočemo?, ki se mu je pridružilo čedalje več s sedanjim sistemom nezadovoljnih ter razočaranih učiteljev in staršev.
Psihiatrinja Darja Boben Bardutzky je vrsto let spremljala razmere v osnovnem šolstvu in jih v knjižici slikovito in duhovito opisala. Manca Košir v intervjuju za Ventilator besed takole opiše obe šoli:
“Najkrajši opis kurje šole: sestavljajo jo (butaste) učiteljice, ki bi jim bilo bolj všeč, če šole ne bi imele učencev. Ukvarjanje z njimi se jim zdi prava muka, zato je njihovim učencem hoditi v tako šolo tudi muka. In včasih komu uspe prepis na mačjo šolo. Zanjo velja, da se učitelji in ravnatelj(ica) veselijo svojega dela, radi prihajajo v šolo in se povezujejo v radostno skupnost s skupnim glavnim ciljem: da so v njihovi šoli vsi uspešni in da je v njej dobro vsem – njim, učencem in njihovim staršem. V kurji šoli otroke sprašujejo, česa ne znajo, v mačji šoli jih pohvalijo, ker tako veliko vedo. V kurji šoli otrok ne motivirajo z zanje ustreznimi dejavnostmi, v mačji šoli je motivacija za učenje ključna.”
📌 Knjiga, ki bi jo morali prebrati vsi profesorji, vsi učitelji in vsi starši!
👉 Vabljeni k branju intervjuja z Manco Košir na temo gibanja in javne tribune Kakšno šolo hočemo?, v katerem se dotakne tudi knjižice Kurja šola, mačja šola.