KNJIGARNA

Za vse, ki si želite stran več – #BUČA novice.

Znižano
Znižano

Cvetje in ženske

ILUSTRACIJE:

ZBIRKA:

[cusrev_reviews_rating color_stars="#FFBC00" product="73036" group="false"]

Knjiga Cvetje in ženske, v kateri je predstavljenih 24 umetnin – dvanajst tihožitij in dvanajst ženskih portretov, nas popelje skozi umetnost in botaniko, ter razkriva simbolne in včasih tudi skrite pomene cvetja.

Vezava: mehka
Jezik: slovenski
Število strani: 106
Velikost: 220 x 270 x 10 mm
Leto izida: 2021
ISBN: 9789616743846

Izvirna cena je bila: 24,00 €.Trenutna cena je: 22,80 €.

VAŠ PRIHRANEK   1,20 

Na zalogi

-
+

Varen nakup

Opis

Knjigo, ki je nastala v sodelovanju Narodne galerije in Arboretuma Volčji Potok, dopolnjujejo čudovite botanične ilustracije.

Sodelovanje med obema inštitucijama se je začelo v letu kulturne dediščine 2018, v letu, ko je Narodna galerija praznovala stoletnico delovanja. Reprodukcije slik iz zbirke Narodne galerije, dopolnjene s kratkimi umetnostnozgodovinskimi in botaničnimi-vrtnarskimi pojasnili, so bile ob vstopni aleji Arboretuma na ogled dobro leto. Razstavo so spremljala predavanja, ki so dodatno pojasnjevala povezave likovne umetnosti in botanike ter ustvarjalne delavnice risanja cvetlic na prostem. Odličen odziv javnosti je ustvarjalce razstave spodbudil k pripravi knjige. Namenjena je vizualnemu užitku, ima pa tudi spoznavno vrednost; popelje nas skozi del zgodovinskega razvoja slikanja cvetličnih tihožitij. Oba avtorja in urednici so pri izboru slik vodila merila, kakor so raznovrstnost cvetja, pojavnost novih vrst, modnost posamičnih cvetov ali oblik cvetličnih aranžmajev.

Dekorativno slikanje cvetja se je z razvojem znanosti in osamosvojitvijo botanike začelo spreminjati v sredini 16. stoletja. Botaniki so v svoje raziskovalne namene naročali risbe posamičnih rastlinskih vrst in tako so se tudi umetniki podučili o njihovih posamičnih lastnostih. Vse to znanje je močno vplivalo na naslikano cvetje, ki so ga umetniki upodabljali tako natančno, da je postalo svojevrstna portretna slikarska vsebina.

Priljubljenost cvetličnih tihožitij je omogočila pomemben zgodovinski prispevek in tudi družbeni premik v likovni umetnosti. Ženskam vse do 20. stoletja ni bilo dovoljeno študirati na likovnih akademijah, zato so se z znanjem, ki so ga pridobile zunaj priznanih ustanov, posvečale pretežno slikanju cvetja. Tako je ta žanrski motiv postal njihovo izrazno sredstvo tudi na poti emancipacije v svetu umetnosti.

24 izbranih umetnin, ki jih hrani Narodna galerije, je predstavljenih dvodelno – avtorica umetnostnozgodovinskih opisov je Jassmina Marijan (Narodna galerije), Matjaž Mastnak (Arboretum Volčji Potok) pa je naslikano cvetje, rastline predstavil z zgodovinskega in botaničnega vidika, dotaknil pa se je tudi simbolnih pomenov. Botanične opise dopolnjujejo risbe priznane ilustratorke Maje-Dolores Šubic. Rože na slikah so namreč pogosto domišljijsko preoblikovane, skozi čas pa so se tudi pigmenti lahko spremenili in naslikano cvetje ne ustreza več resničnosti.

Gre za prvo knjigo iz trilogije, ki sta jo ustvarila avtorja Jassmina Marjan in Matjaž Mastnak. Vabljeni tudi k ogledu ostalih dveh knjig:

Mnenja

Zaenkrat še ni mnenj.

Bodi prvi ocenjevalec

"Cvetje in ženske"

Sorodne knjige

Revija Fotografija št. 95, 96 / 2021 ; Osvoboditev

12,00 

Jurij Kalan: Drobci / Fractions

15,00 

O živalih in ljudeh (vodnik po dopolnjeni gostujoči razstavi Etnografskega muzeja v Zagrebu)

10,95 

Znižano

VAŠ PRIHRANEK   2,10 

Replika = Replica

Izvirna cena je bila: 32,00 €.Trenutna cena je: 29,90 €.

Znižano

VAŠ PRIHRANEK   1,20 

Eseji III

Izvirna cena je bila: 25,00 €.Trenutna cena je: 23,80 €.

Na pravem mestu: Kratek uvod v fotografsko kompozicijo

15,00 

Vezava: mehka
Jezik: slovenski
Število strani: 106
Velikost: 220 x 270 x 10 mm
Leto izida: 2021
ISBN: 9789617152449

15,00 

Na pravem mestu: Kratek uvod v fotografsko kompozicijo

-
+
DOBAVNI ROK:
1 - 3 DNI
Vezava: mehka
Jezik: slovenski
Število strani: 106
Velikost: 220 x 270 x 10 mm
Leto izida: 2021
ISBN: 9789617152449

Fotografija je danes eden od najpopularnejših in najvplivnejših medijev, za katerega pa veljajo podobne značilnosti kot v slikarstvu, risbi ali grafiki, predvsem v uporabi likovnih prvin. Posebnost pričujočega priročnika je v tem, da fotografijo pokaže kot rezultat likovnega gledanja, razmišljanja in beleženja podobe.

A vendarle – podobno kot drugi mediji – tudi fotografija zahteva specifična (tehnična) znanja – pomembna so razmerja med obvladovanjem tehnike, občutkom za likovno zgradbo ter vsebinsko sporočilnostjo, zato je za dobro fotografije potrebno vse tri komponente postaviti »na pravo mesto«.

Janez Zalaznik bralca na precizen in hkrati slikovit način popelje skozi različne elemente, ki sestavljajo fotografijo, s poudarkom na fotografski kompoziciji. Pri pisanju se avtor opira na svoje bogate predavateljske in mentorske izkušnje, široko likovno teoretsko znanje ter dolgoletno fotografsko prakso. Močno vizualno in didaktično vrednost priročniku daje skrbno izbrano in interpretirano slikovno gradivo – fotografije dodatno ilustrirajo to, o čemer teče beseda.

O avtorju:

Janez Zalaznik se je rodil 1963 v Ljubljani, kjer se je po končani gimnaziji leta 1981 vpisal na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer slikarstvo in leta 1987 diplomiral pri Janezu Berniku. Od tega leta deluje kot samostojni kulturni delavec na področjih slikarstva, grafičnega oblikovanja, likovne publicistike in pedagogike. Od leta 2006 je pri JSKD izdal že devet likovnih priročnikov.

ZALOGA

Večina knjig na zalogi.

ZALOGA

Večina knjig na zalogi.

VARNO NAKUPOVANJE

Možnost plačila s kreditnimi karticami,
po predračunu ter plačilo po povzetju.

VARNO NAKUPOVANJE

Možnost plačila s kreditnimi karticami,
po predračunu ter plačilo po povzetju.

BREZPLAČNA DOSTAVA

za nakupe nad 40€.

BREZPLAČNA DOSTAVA

za nakupe nad 40€.

HITRA DOSTAVA

2 - 5 dni.

HITRA DOSTAVA

2 - 5 dni.